Tikkies, mei 2005



31-05-2005
Ik geloof dat we in een historische tijd leven. Er zal straks nog veel geschreven en gepraat worden over de laatste dagen van mei 2005. Zelden zijn er zoveel slappe zware klets, insinuaties en leugens over en weer gegaan als nu. De referendum NEEN stemmers zouden laag opgeleid, kortzichtig en verbitterd zijn. Nu 55 procent van de Franssen onder die norm valt durft Balkenende het niet te herhalen. Dan ben je toch een slapjanus, denk ik ...
Reden te meer om nu voor te stemmen, kukelt zijn haan vervolgens opgewonden verder. We moeten ons niks door te Fransen laten opleggen, maar zelf beslissen. Ik lust twee bezems rauw, dat als de Fransosen voorgestemd hadden hij nu verteld zou hebben dat we hun goede voorbeeld moesten volgen. De waarde van zijn nieuwe waarden is gelijk aan nul. De norm van zijn nieuwe normen is onfatsoen. In een democratie moet je iedereen zijn recht op een eigen keuze laten. Manipuleren, angst insinueren, kromme zaken links en rechts als recht voorstellen zijn schijnbaar geoorloofd.
Als voorbeeld, CDA-europarlementariër Camiel Eurlings geeft een voorzetje. In het Algemeen Dagblad houdt hij het NEE-kamp graag even een spiegel voor. ”Ik zou er een heel dubbel gevoel bij hebben mezelf als NEE-stemmer terug te vinden tussen de Franse communisten en het extreem rechtse Front National van Le Pen.” Tot zover de wijze raad van een domme Camiel.
Echter, omdat ervaring de beste leermeester is weet ik dat het Europa van de laatste tien jaren ons alleen maar achteruitgang opgeleverd heeft. Ik beweer zelfs te weten waarom. Gewoon omdat er niet genoeg mensen zijn die weten hoe ze het op moeten zetten. Het gaat allemaal veel te snel, het is broddel en prutswerk. Geen rekening wordt gehouden met volksaarden en culturen. Alles kan als vergane glorie in een grote Europese smeltkroes. Verdragen worden zonder inspraak in elkaar geflanst en de verantwoordelijken snappen niet dat ze op een gegeven moment precies een brug te ver zijn.
Neem als voorbeeld de Duitsers. Ost- en Wessies beschouwen elkaar nog niet helemaal als echte Brüder. Belgen hebben zich onder elkaar nog nooit als één volk gevoeld. En in eigen land voelt de Limburger zich nog regelmatig achtergesteld bij de Hollander. Is dat allemaal inbeelding?
Menige Nederlander ontdekt met betrekking tot zijn oosterbuur nog altijd enige historische wrevel over de hongerwinter en de verdwenen fiets van zijn opa. Hoe zal het straks ervaren worden als bijna alle banen naar het oosten verdwenen zijn? Een niet onaanzienlijk deel van ons wagenpark heeft zelfs al die rit achter de rug.
Tel uit je verlies, stel je voor dat het winst is en praat er niet verkeerd over. Het verhaal over de inpassing van de gulden aan de euro is nog niet vergeten. De klok is schijnbaar honderden jaren teruggezet. Dingen die je ziet en voelt zijn niet waar.
Een regering die zulke dingen beweert en volhoudt is eigenlijk ongehoord ... Niet? Wel dus!

30-05-2005
Op het moment dat ik dit schrijf weet ik het nog niet, maar op het moment dat jij dit leest weet jij het wel. Dat is pas spiritueel en de nachtmerrie van onze ongelovige Jantje P. Straks staat hij voor gek in Europa, vreest hij en hoop ik. De Fransen zeggen duidelijk ”Non”, wij de vrije Nederlanders - desgevraagd, spuwen overtuigd onze al decennia lang opgespaarde gal en zijn dus tegen de mooie plannetjes van onze regelaars. Weg met de Europese loopbaanbegeleiding van enkele honderden uitverkorenen, die toevallig geen vak geleerd hebben.
Europa is de Verenigde Staten niet en hoeft het ook niet te worden. Ik ben er geweest en zou niet weten in welk opzicht wij er jaloers op zouden moeten zijn. In Amerika telt maar één recht en dat is dat van de sterkste. Wij hier in Europa hebben genoeg aan ons eigen recht binnen de eigen landsgrens. Ons recht is maar amper in staat om ons belang binnen ons territorium te handhaven. De nieuwe waarden en normen vind ik niet zo'n daverend succes en ik weet zeker dat de waarden en normen van andersdenkenden en -sprekenden helemaal niet in ons belang zullen uitpakken.
De Fransosen zijn dus zo gek nog niet als ze zeggen dat ze er niks voor voelen. Peinzen er niet over om mee te betalen aan de reactivering van de Ijzeren Rijn of de Hereniging van Duitsland of de subsidie van de Poolse paprika. De Belgen die vergeleken met ons, per mensenkop meer dan drie honderd Euri van Europa vangen, zijn dus voor en draaien ons als brave Europeanen een poot uit door ons voor hun Betuwelijn te laten opdraaien.
Ik vind het overigens een bezopen idee. Honderden miljoenen mensen moeten over een paar jaren broeders worden en daar mogen ze niks over zeggen, laat staan beslissen. In Duitsland, België en nog andere landen is geen referendum. Daar wordt dus voor hen beslist en dat is dan democratie.
Door al dat gehaspel en gegooi met geld is straks de Euro nog maar een lire waard. Dat is erg bitter als je veertig jaren gewerkt hebt, braaf pensioen betaald en nu in een gemeenschap terechtkomt waar de pensioenen uit de belastingpot betaald worden.
Stabilteitspact, zei je? Dat hebben de grote jongens al geregeld. Die bindende afspraak is meteen ontbonden. Gek toch, daar heb ik Balkenende nog niks over horen zeggen. Dat zal wel de verrassing worden als we er eenmaal aan vastzitten.
Nog twee nachtje slapen en dan zal het duidelijk zijn ...

28-05-2005
Bij de HEMA moet je dus vooral niet zijn. De Hollandse Eenheidsprijzen Maatschappij heeft het woordje Hollandse uit zijn statuten geschrapt en schraapt nu ook mee in de Europese ruif, waarin zoals bekend veel te schrapen valt. Soort zoekt immers soort, de schrapers zitten straks duidelijk herkenbaar aan de Europese schraapbak. Nu wil je natuurlijk weten waarom ik plots de pik op de Hema heb.
Omdat deze winkels stroom gaan verkopen! Van hun overigens prima rookworsten en roomsoezen is het vet geschraapt, het grote geld moet electrisch kunnen binnenkomen, denken ze. Ze gaan dus stroom verpatsen die door de RWE in Duitsland gemaakt wordt. Dat is een verschrikkelijke knoeipot, grootvervuiler in het kwadraat en trekt zich niks aan van zijn buren. Wij, dus! In vijf grote centrales worden gigantische hoeveelheden bruinkool verstookt. Die leveren een kolossale hoeveelheid luchtverontreiniging op die natuurlijk naar ons overwaait. Van je buren moet je het altijd hebben. De Duitsers staan eigenlijk ook niet bekend als onze beste naburen. Ik wil niet hatelijk zijn, maar met betrekking tot fietsen en voetballen liggen nog een paar ouwe rekeningen. En nu weer niet met het smoesje komen van: ”Wir haben es nicht gewusst”. Ik heb het vaak genoeg geschreven.
Om aan die bruinkool te kunnen baggeren moet het grondwater honderden meters diep weggepompt worden. Water is dom, loopt bergaf en houdt natuurlijk niet aan de grens op. Het grondwaterpeil in Limburg is dus in de loop der tijden beangstigend gezakt. Het natuurgebied ”De Mijnweg” heeft er al onherstelbare schade van opgelopen. Sinds 1955 zijn al miljarden kubieke meters kostbaar grondwater gewoon verspild door het in een Duitse beek te lozen. De provincie Limburg had van deze hoeveelheid 300 jaren in zijn verbruik kunnen voorzien. Nicht zu fassen! Onze nationale watermanager heeft er nog nooit iets over gezegd. De waterstand in exotische oorden is natuurlijk veel aantrekkelijker.
Ons waterleidingsbedrijf zuivert nu vies Maaswater, dat is eigenlijk de riolering van Luik. Binnenkort zul je bij de Hema waarschijnlijk ook mineraalwater uit Frankrijk kunnen kopen. Business is immers business. Strom aus Deutschland, Eau de Pays de la France. Europa is business. In Europa tref je dus geen echte buren aan. Schroom daarom niet om as woensdag vrij en vrank ”NEEN, NEIN, NON” te zeggen, want niemand bekommert zich ook om ons.
PS. Ik weet niet of het kan, maar vermeldt onder het stemformulier ook: ”Wordt niet vervolgd” anders wordt je over een jaartje weer uitgenodigd, want niets is meer vergeetachtiger dan een duidelijk ”Neen”

27-05-2005
Gistermorgen is dus de zomer begonnen. Weg met de kriebel kuch en de paracetamol. Op weg, de weg op - om de gaten heen, op plaatselijke safari in een nieuw t-shirtje en nieuwe teenslippers om de terrasjes en de zitjes na een jaar muffe, gedwongen opslag te inspecteren. Zou Brussel daar ook zeggenschap over krijgen? Hoe hebben de ouwe rotan stoelen bie de Sjoester en Sjang en in de Villa zich van de winter gehouden? Kunnen ze mijn nieuw gewicht, dat inmiddels weer tien kilo uitgedijd is, nog aan? Het zal toch niet zo zijn dat ... ik staande een pilsje mot pakken? Omdat ik nooit ergens achter kom als ik er niet voor ga, ging ik. Dat is logisch niet? Wel!
Ik neem altijd mijn camera mee, je weet maar nooit. Heeft al vaker een gratis pilsje opgeleverd. Sommige mensen hebben een hekel aan een foto op internet en zodoende ... kun je spreken van win-win situaties.
Een enige terrashouder was nog niet helemaal ingesteld op al dat zonnegeweld, of had uit historisch wantrouwen het weerbericht op het terras neergelegd. Bij hem kon ik wel binnen terecht tegen een aangepast tarief. Twee voor de prijs van één, als klant ga ik immers maar één keer ergens voorgoed weg. Het is net als met het referendum volgende week, Nee is nee, Brussel moet zich niet gaan bemoeien met onze drinkgewoontes. Laat Brussel zich maar liever bezig houden met zijn eigen drinkebroers. Godju, wat ik toch allemaal van die familie gehoord heb! Je gelooft het niet, die kunnen zelfs belastingvrij alcoholisch drinken en verzuipen er geeneens bij. Het is bijna een godswonder.
Onze Maria heeft er, geloof ik, ook een tijdje gelopen. Geen stage hoor, die heeft nog het echte veldwerk gedaan. Die heeft daar veel kapelletjes gezien, is er helemaal van in de ban geraakt en wil als super voorleesmoeder dat we nu hier in Nederland weer het scheppingsverhaal op scholen gaan voorlezen. Dat zal dan ongeveer in de trant gaan van: Jezus was een harde werker die, in zijn vrije tijd op zondag, wat kleide. Hij had namelijk geen zin om weer een speculaaspop te bakken. Die Jezus weten we, was een heel handige jongen, hij kon ook van water wijn maken en had er dus al een paar genomen. Zijn adem was zo sterk dat Adam er van kon leven. Dat wordt dus de nieuwe blijde boodschap, die zij straks in groot Europees verband kwijt wil. Weet niet wat daar de Turken van zullen vinden. Die zullen net als ik ook wel tegen zijn of worden.
Enfin, ik ga je niet met een hoop theologisch gedram op de zenuwen en ga verder met mijn terrasverhaal. Ik ging dus naar huis want ik kon me herinneren dat ik geen pils in de koeling had staan. Dan wordt de namiddag veel te droog en water is alleen voor de bloemen.
Denk je dat ik op weg nog mag meemaken? Een politieagent die zijn bus aan de kant duwt. Achter het stuur een jonge politieagente die zich gewillig aan de kant laat duwen. Niks geen macho-cultuur bij onze politie. Een en al vriendelijkheid en hoffelijkheid bij tropische omstandigheden. Dat mag ook eens een keer gezegd worden, schrijf ik dus.
Ik maak er een foto van, niemand geloof me als ik alleen met een kegelverhaal thuis kom. Ik ken mijn pappenheimers thuis wel en ... stel me intussen beleefd voor aan de agente en de agent. Vertel hen dat er veel geroddeld wordt. Je ziet de politie hier nooit. ”Hoe moet dat ook, verzucht de agent, met zo'n materiaal?” Ik zal het merk van de auto niet verraden.
De dag, die zo mooi begonnen was, kon ook verder niet meer stuk. In samenwerking met onze sterke armen duwden de agent en ik de weerbarstige politieauto een endje de straat af en zie ... het wonder gebeurde. De eerste vrouw in mijn leven waarvan ik meegemaakt hebt dat ze een motor zonder ruzie en mannen tussenkomst kon laten aanspringen. De zomers zijn de wereld nog niet uit, voor mij mag vandaag het scheppingsverhaal er ook nog bij.

26-05-2005
Ik heb nog een goed argument om volgende week woensdag vierkant ”Neen” te stemmen. Het heeft niks met de Europeses grondwet te maken maar alles hoe het kabinet Balkenende II met zijn kiezers omgaat. Dat getuigt van botte minachting. Nou woensdag a.s. is die minachting dus wederzijds. Ik zal met niks aantrekken van de botte raad van minister Bot om thuis te blijven als het niet over Europa gaat.
Europa begint immers hier, maar intussen heersen hier toestanden als uit de tijd van de koude oorlog in Rusland. Mond houden, niet mekkeren en vooral braaf ”hurrah” roepen. De nieuwe waarden en normen hakken er verschrikkelijk in. Binnenkort zal als voorlichting van de regering de Haagse Prawda verschijnen. Tel uit het waarheidsgehalte.
Het laatste schandaal van de regering Balkenende is het volgende. Minister Dekker van VROM is niet van plan de overlast van AWACS terug te dringen. De AWACS zijn vliegtuigen van inmiddels 30 jaren oud die als burgervliegtuigen niet meer zouden mogen vliegen. Te vuil, te veel lawaai. De NAVO vliegt er nog dagelijks mee en verpest daarmee het milieu en de levensomstandigheden in Zuid-Limburg. De drie grote fracties in de Tweede Kamer hadden op maatregelen aangedrongen. Geld voor isolatie van woningen is er niet en de aanvliegroutes kunnen niet gewijzigd worden, antwoordt Dekker op Kamervragen. Een uitgebreid onderzoek naar de gezondheidsschade voor inwoners van Onderbanken is te duur. Volgens de minister maakt het overigens niets uit als de vliegtuigen lager over Schinveld vliegen. Dat gaat gebeuren als de bomen in de Schinveldse bossen worden gekapt. Daarmee kunnen het de bewoners van deze regio, in het bijzonder de inwoners van Schinveld en Brunssum mee doen.
De simpelste oplossing zou zijn het vliegveld met zijn ontuigen te verplaatsen naar de grenzen van het grote Europa. De mensen daar zijn immers voorstander van een groot verenigd Europa. Is ook meteen een stuk goedkoper. Een echte win-win situatie dus.
Ons land een deel van Groot-Europa? Laat me niet lachen, het is een backyard van Sjors dubbel Joe. Waar ooit in het bronsgroen eikenhout het nachtegaaltje zong, zal binnenkort alleen maar een kaal maanlandschap gloren. Van je vrienden zul je het altijd moeten hebben. God save America, de rest is voor zijn concurent.

25-05-2005
In een democratie ben je vrij in je keus, hebben ze ons lang wijs gemaakt. Eerlijk gezegd we hebben er een potje van gemaakt. We gingen namelijk weinig kiezen, anderzijds ze lieten ons niks belangrijks kiezen, ze deden gewoon maar wat en daarbij deden ze ook nog net of ze het goed deden. Nu weten we het dus, we zijn genaaid, we worden genaaid en we blijven genaaid. We hebben een abonnement op de naaister die Europa heet. Alleen een sadomachochrist kan na vandaag nog voor een groot Europa gaan. Groot Europa melkt ons leeg.
Nederland draait (zoals verwacht) voor een belangrijk deel op voor de kosten van van de heringebruikname van de IJzeren Rijn. Dat heeft het permanente Arbitragehof in Den Haag bepaald. Nederland en Belgie liggen al jaren te steggelen over de IJzeren Rijn. Dat is een hoop geroest oud ijzer dat de Belgen nu vernieuwd willen. Nederland moet dus onder meer (nog onbekend) de helft van de kosten betalen van de ondertunneling van het Meinweggebied. Ook heeft het hof bepaald dat Nederland niet op eigen houtje mag afwijken van de historische route. Dat betekent dat de treinen weer gaan rijden dwars door Weert en dwars door Roermond.
Herr in Himmel, daarmee wordt de klok 150 jaren terug gezet. Geen normaal, gezond denkend, mens heeft zoveel minachting voor zijn medemens. Omdat de Belgen persé naar Duitsland willen over hun halve, eigen Betuwelijn moeten Roermond en Weert dan maar voor de helft afgebroken en verhuisd worden. Ik kan me goed voorstellen dat de Belgen voor een groot Europa zijn.
Want, iedere Belg vangt per jaar 142 euri van Europa.
Bovendien, iedere Nederlander betaalt per jaar 180 euri aan Europa.
Belgen zeggen heel overtuigd dat wij heel domme Ôllanders zijn. Geef ze eens ongelijk.
Belgen liegen iedere keer als ze beweren dat Nederlanders gierig zijn. Belgen zijn gierige buitenlanders.
Ik heb het nu helemaal gehad met het grote Europa. Ik drink om te beginnen geen Belgische pinten meer. De Duitse braadworst gaat ook uit de pan. Mijn nieuwe vrienden worden de Fransen. 's Avonds een flesje Franse cognac om de wrange smaak van de verdorven buurmannen te verzachten
Á votre santé mes amies! Notre parole est non, non, non!

24-05-2005
Een bekende folklore in ons land is dat als een bepaalde klussenclub zijn zin niet krijgt, ze gaat staken. Het zijn altijd dienstverleners, dus meisjes en jongens die zeggen normaal klaar te staan om ons te bedienen. Het abnormale gevolg daarvan is dat Jan met de korte achternaam regelmatig de sigaar is, terwijl iedereen weet dat roken heel slecht is. Je kunt er op termijn zelfs de pijp van uitgaan. Maarru de ene keer zijn het de leraren die de pijp aan Maarten geven, dan weer de spoorwegen die niet meer willen sporen en nu weer de huisartsen die niet dokteren.
Tussen haakjes, de spoorwegen dat zijn er ook al weer twee. Je hebt tegenwoordig Pro Rail en NS Reizigers. Pro Rail zijn de natuurlijke dwarsliggers van NS Reizigers geworden, terwijl ze eigenlijk bedoeld zijn als de dwarsliggers onder het spoor. Maar sinds tijden spoort het spoor niet meer echt, dankzij de bemoeienissen van het ministerie van draad-, ijzer- en wisselwerk.
Dienstontvangers hebben tot nu toe nog niet gestaakt, gewoon omdat ze geen andere keus hebben. Er is maar één spoor, er is leerplicht en als je ziek bent wil je weer gezond worden. Dus die zogenaamde vrije markt is gewoon een fabel, het is allemaal afgesproken werk, gekonkel, vooroverleg en andere matennaaierij om de scharrelende kip, die ook vaak de klant genoemd wordt, zo voordelig mogelijk te plukken. Wat dat betreft zijn alle dienstverleners in dit land een soort veredelde poeliers. (Sorry, Johny de Kip. Het is niet mijn bedoeling jou te beledigen.)
Deze week gaan dus de huisartsen een paar dagen op slot. Zij hebben niks tegen hun patienten, zeggen ze. Alleen maar een daverend misverstand met hun minister, dus het is zeker erg logisch te noemen dat wij de natuurlijke klos zijn. Eén probleem en nog een hele hoop andere problemen zijn in dit land nog altijd goed voor grote ontstemming onder de gedupeerden. Kern van alle problemen is echter dat onze steenrijke regering geen geld wil uitgeven om echte problemen op te lossen. Wel is veel geld beschikbaar voor goede doelen elders in het fraudeuleuze Europa, een paar honderd nieuwe straaljagers, een betonnen Betuwe lijn en hoge snelheidstreinen waar straks niemand mee zal reizen, want er wordt gestaakt. Om het bruto nationaal product te verhogen peinst de regering dan over het afschaffen van een paar feestdagen. Je moet er maar opkomen. Zucht, hoe komen wij van ze af?
Mijn vriend Hayke klaagde gisteren ook al steen en been. Was nog even voor het scheiden van de markt bij de pil binnengelopen omdat hij last heeft van een slopende slapeloosheid. Denkje? Had een receptje voor Viagra gekregen. Zal ik daar dan weer van slapen, had Hayke gevraagd. ”Nee, natuurlijk”, niet had de pil gezegd: ”Maar je slapeloosheid wordt er wel een stuk aangenamer door.”
Als je slapen staakt word je slapeloos, dat is logisch niet? Iemand die zijn werk staakt wordt echter niet werkeloos, maar iemand die werkeloos is, is wel in zijn werk gestaakt. Raar landje, ons landje niet? Dat wil ik zo graag houden, daarom ben ik tegen een wingewest in een groot Europa en als antwoord aan Balkende wat dan het alternatief van een tegen is: ”Ga er als voorstander zelf wonen, er is keus genoeg. Polen, Hongarije, Roemenië enz. Je wordt er immers met open armen ontvangen.”

22-05-2005
De calculerende drie, Balkenende, Zalm en Brinkhorst zaten van de week op Ned.3 gewoon een beetje dom te doen. Ze snapten niet dat meer dan de helft van de bevolking niks snapt van een grondwet voor Europa die helemaal geen grondwet is. Dat vonden ze niet zo erg, maar erg vonden ze wel dat die meerderheid gewoon tegen is, omdat ze hun gekonkel niet meer pikt.
Dat werd al meteen erg duidelijk door die drie uit de doeken gedaan. Het is ons met veel tam tam en bombarie aangepraat als het referendum over die grondwet en nu zeggen die snakkers dat het helemaal niet zo is. Het is achteraf teruggezien maar een samenvatting van wat losse regels, eigenlijk de moeite niet waard om er over na te denken. En nu dat wel gebeurt zie je dat het niet goed gaat met onderwijs in ons land. We denken verkeerd, we denken namelijk vooruit.
Zalm zei notabene dat hij ook de pest inheeft over Europa o.a. het is te duur en te bureaucratisch. Als we nu voorstemmen wordt het goedkoper suggereerde hij. Hij weet er schijnbaar ook niet veel van. Ieder land heeft een vetorecht over de begroting. Daar verandert niets aan met een samenvatting van regels. Vorige kabinetten hebben wel altijd blindelings handtekeningen gezet onder de declaraties van het geldverslindende Europa.
Overal in Europa zullen dan dezelfde regels van kracht zijn was een ander argument. Weet je nog, er was ook ooit een stabiliteitspact afgesproken en met veel bombarie ondertekend. Bijna niemand, behalve de gekke Henkie van Europa, houdt zich daaraan. Frankrijk, Duitsland, Italië, zijn potverteerders op kosten van onze beurs. We hebben al te weinig euri voor onze gulden gekregen en dank zij de marktwerking van die landen is die euro straks slechts een franc of nog erger, slechts een lire waard. Toppunt, de Duitse minister van financiën Herr Eichel, vindt onze Zalm zelfs een eikel als die daar opmerkingen over durft te maken. Griekenland heeft zelfs bewijsbaar de boel enorm opgelicht om tot de euroregio te kunnen toetreden. Ik heb niks gehoord over corrigerende maatregelen, laat staan boetes.
Het kabinet Balkenende II moet zijn mond verder houden en nog beter zou zijn ... opstappen. Nieuwe verkiezingen en met een schone lei beginnen. Het gezeiver en gepalaver van deze club brengt ons alleen maar verder terug in de tijd .... en de tijd gaat snel. Voor we het weten zitten we weer in het tijdperk van de volksverhuizingen.
Uit het toekomstige geschiedenisboekje. In het begin van de 21 ste eeuw: ”... de Hunnen en de Vandalen kwamen weer in ons land ...”

21-05-2005
My impossible dream. Treffender als onze Nederlandse afgevaardigde Glennis Grace had zelfs onze Jan Peter Balkenende het niet kunnen verwoorden. Wij hebben gewoon niks te zoeken in een Super Europa. In die staten, waar pas het licht is aangegaan, wordt heel anders gedacht dan hier. Eigen volk gaat daar nog steeds voor, zoals donderdagavond overduidelijk bleek. De overtuiging om ”NEEN” tegen de Europese grondwet te zeggen neemt alleen maar toe. Van die grote kant hebben wij niks te verwachten. Dat zijn bodemloze putten, die onze capaciteits reserves helemaal zullen opslokken.
Helaas, onze Jan Peter is stronteigenwijs en zal zijn ramkoers niet wijzigen. Hij wil persé dat zijn zwalkend regeringsschip door de wal gekeerd wordt. Pas in 2007 kunnen we zeggen dat hij aan lager wal moet. Wedden dat hij daar niet gaat wonen? Zelden heeft een Nederlandse regering zo weinig vertrouwen van de bevolking gehad. Het woord genoten kun je in dit verband natuurlijk niet gebruiken, want alle vertrouwen hebben ze als kabinet definitief verspeeld. De nieuwe waarden en normen kunnen op de composthoop, misschien is er na een tijdje broei een nieuw mensvriendelijker beleid uit te broeden. Het huidige kapitalistische, Amerikaanse model spreekt ons absoluut niet aan. De rijken waren al rijk genoeg, de armen mochten er best wat bijkrijgen. Wat we tot nu toe zagen was alleen maar een ontstellende graaipartij, de zelfverrijking van diegenen die ertoe in de gelegenheid zijn tart iedere vorm van beschaafd fatsoen.
Nog nooit in onze geschiedenis hebben huisartsen dagenlang achter elkaar gestaakt. Zorg is gedevalueerd tot het niveau bananenpubliek. Een pacemaker komt uit China, is waarschijnlijk derde hands en minstens tien jaren oud. De regering Balkenende heeft onder dwingende voorspraak van de VVD bijna alle overheidstaken geprivatiseerd met als resultaat dat er in dit land geen voldoende veiligheid, zorg, onderwijs, openbaar vervoer en noem maar op zijn. Limburg is het Chicago van Nederland geworden. Bekende boeven kunnen niet opgepakt worden omdat de politie geen mankracht heeft. Alleen op onnozele dingen, zoals wildplassen en hondenbelasting wordt nog gescoord.
Wat moeten wij dan in een groot Europa? We kunnen immers ons eigen erfje nog niet onderhouden.
Balkenende mag dan nu wel de stoere bink uithangen. Op 1 juni as, zal de slag bij Nieuwpoort opnieuw gewonnen worden.

20-05-2005
Ik weet niet of je het gemerkt hebt, maar gisteren was de afrekendag van het kabinet in de Tweede Kamer. Dat is een democratisch genomen besluit dat vorig jaar genomen werd na een motie van de VVD in die strekking. In het kader van de nieuwe waarden en normen zou het kabinet dan verantwoording afleggen over het gevoerde beleid van het afgelopen jaar. Het ziet er echter naar uit dat besluiten, genomen in dat nieuwe kader van waarden en normen, de waarde hebben van een vodje wc papier. Men veegt er zijn kont mee af en flikkert het in de pot. Voila, doorspoelen die hap.
De fractielijders (vroeger met ei) van de drie regeringspartijen schitterden door afwezigheid. Hadden geen zin om met de vereelte billen bloot te gaan en lieten dat met plezier over aan hun vices. Gingen liever zelf het land in om flyers uit te delen en smoesjes te verkopen over de aanstaande Europese grondwet. Het hoogtepunt van het parlementaire jaar werd dus eigenlijk een soort verregende koninginnedag met de majesteit op vakantie in bella Italia. Enige tijd geleden was er een discussie over het salaris van de kabinetsleden. Dat was te laag en zou op zijn minst verdubbeld of verdrievoudigd moeten worden. Me dunkt, als onze Jan Peter 120 duizend euro/jaar vangt om flyers uit te delen, mag hij niet mopperen. Als mijn kleinkind haar hele leven lang, 8 uren per dag, jaar in en uit, hier mee bezig zou zijn ... haalt ze dat nog niet. Beloning is dus een erg rekbaar begrip. Vorige week hadden we er al eentje die 70 duizend euro per jaar ving, voor één klus van een dag in de week ... Hou dan maar eens je ogen droog als je Zalm hoort kletsen dat de lonen in Nederland te hoog zijn.
Bij Barend en van Dorp of in Nova zit ook wel iedere avond eentje van het kabinet om ons te zegeningen van het grote Europa aan te praten. Schijnbaar zijn wij te dom om te begrijpen wat goed voor hen is. De baantjes liggen immers hier in eigen land niet meer voor het opscheppen.
En wat was dat een kneuterig gedoe van die mijnheer Bos, toen hij in zijn rood jasje als een Jehova getuige langs de deuren leurde. Neen, hij wilde niemand wat aanpraten, wilde wel graag weten of die iemand voor of tegen was en vertelde dan op zijn ongeloofwaardigst dat hij het nu eens een keertje met Balkenende eens was. Wouter ziet al heel lang door het bomen zijn bos niet meer. Hij is nu dus voor, want als hij straks moet gaan regeren is het moeilijk om met zijn Europese collega's een internationaal vorkje te gaan prikken als notoire tegenligger. Regeren is immers vooruitzien? Niet? Wellus!. De slimmeriken die dus dat grote Europa effu geregeld hebben, hebben decennia geleden al vooruitgezien dat we overspoeld zouden worden met criminelen, vrouwenhandelaars, drugssmokkelaars, gigantisch banenverlies, enz. We zouden er met zijn allen alleen maar beter van worden. Wie is nu eigenlijk gek ... ?
En een praktische vraag. Wat doen ze eraan ... ? Nog groter maken, nog makkelijker maken, zijn dat de oplossingen ... ?

19-05-2005
De heer Van Agt zei als ministerpresident ooit in de tweede helft van de vorige eeuw, dat er in zijn nieuwe kabinet geen ijdeltuiten, leugenaars of non valeurs zaten. Eigenlijk lulde Dries toen ook uit zijn bek, maar het viel niet op. De kerk stond nog in het midden. Ijdeltuiterij, liegen en non valentie werden toen veel verfijnder gepraktizeerd, we betaalden met plezier onze belasting, we gingen op Prinsjesdag zelfs prinsheerlijk naar de kroeg. Nu doet prins waterhoofd dat zelf. Een vervaging van de goede normen en waarden. Prinsen moeten niet pilsen. Als de pils in de prins is, is het minima voor maxima.
Ik heb er ook een gloeiende hekel aan als ik besodemieterd word waar ik bij sta of bij zit. Voor bijstand ben ik te rijk en voor een bijzit weer te arm. Ik sta en zit dus eigenlijk steeds fout ergens bij. Daarom wil ik ook niet bij een groot Europa. Klein is fijn, voor een bescheiden vent als ik.
Bovendien ze hebben ons nooit iets gevraagd, ze deden maar. Europa werd zo'n soort vreemdelingenlegioen. Ons land een doorgangscentrum. Als je in de stad komt zie je meer vreemdelingen dan eigenheimers. Het is nu altijd vastenaovaond (karneval), vrouwen zijn gesluierd, mannen lopen in een jurk. Nederlands is een moeilijke vreemde taal en staat op het punt om als keuzevak afgeschaft te worden. De moskee moet een plekje krijgen in het centrum. De gulden is al afgeschaft en daarvoor in de plaats is de euro gekomen, die overigens ook ongevraagd dezelfde waarde heeft gekregen. Tel uit je winst!
Dat is vrij makkelijk, maar je moet wel effu je koppie er bij houwu, dan leg ik het nog eens uit.
Mensen die erg rijk zijn hebben altijd veel schulden. Daar moet je eens goed over nadenken! Alles wat ze hebben beleggen ze namelijk, bv in goud, onroerend goed, diamanten enz. Voor de cash nemen ze dan bij de bank een paar flinke pakkken slijk der aarde op. Dat is slim! Rijke mensen zijn altijd slim, onthouden en nadoen!
Arme mensen, sparen voor hun zekerheid wat spaargeld en zetten dat op de bank opzij. Dat is dom! Arme mensen zijn altijd dom, onthouden en niet nadoen!
Gladde vissen, van het soort als een zalm, zwemmen daar om heen. Louter toevallig, niet met opzet natuurlijk en kijk wat er dan gebeurt.
Het spaargeld, of het appeltje voor de dorst van de arme dat bovendien voor de belasting beladen is, verschrompelt tot een pover klokkenhuis. De megaschuld van de rijke, die overigens al aftrekbaar van de belasting was, vermindert navenant.
De slimmeriken die dat bedacht hebben, hebben zich nu echter vergist. Ze hebben ons gevraagd wat we van hun toekomstplannetjes denken. U vraagt, wij antwoorden. Uit volle overtuiging, NEEN, ijdeltuiten en leugenaars! Breng eerst maar weer eens de valeur van de euro op de waarde van de ouwe gulden.

18-05-2005
Het zag er allemaal erg goed uit met de Pinksteren. De nieuwe Duitse paus had zich voorgenomen de oude Poolse paus op zijn vlugst de hemel in te bidden. Ik weet nog hoe dat gaat: ”Vater unser der du bist im Himmel ... ” Mijn moeder (zaliger) heeft het me heel vroeger al geleerd. Maar mijn vader (ook zaliger) heeft me nooit laten weten hoe het hem daar bevalt. Sterker nog, ik geloof nooit dat het ossuarium, dat hemel heet, bestaat. Maar eigenlijk wil ik het ook niet over de voorgehouden worst, die leven na de dood heet, hebben. Veel mensen hebben zelfs geen leven voor de dood.
Ik dacht iets kwijt te moeten over de prilste oorlog. Want godju, we zijn plots in oorlog. Net als op het begin van de laatste oorlog, pinksteren schijnt er iets mee te maken te hebben. Niemand weet het nog, maar het kabinet heeft de oorlogskas van 3,5 miljoen euri opengetrokken om te voorkomen dat wij onze eerlijke mening over de Europese grondwet uitspreken. Met andere woorden, we betalen belasting die gebruikt wordt om ons wat voor te liegen cq te manipuleren. We worden in de komende tijd dringend geadviseerd om -voor- ons eigen -tegen- te zijn.
Alleen, van een groot, vreemd Europa hebben wij, kleine Hollanders, weinig tot niks te verwachten. We hebben als Nederland in Europa net zoveel in te brengen als D'66 in de regering. Lullen in de marge achter de komma. Alleen een stelletje afgevaardigde binnenlandse eurocraten zullen daar een dik belegde boterham kunnen smeren. Dit verschijnsel noemt men tegenwoordig ”De nieuwe waarden en normen van de Europese democratie.”
In plaats van te zorgen dat er voldoende werk en dus banen in ons eigen land komen doet ons kabinet de grootste moeite om de rest van Europa, met zijn slavenlonen, bij het oude Europa te integreren. Wij zouden daar beter van worden want de winst van de mulitinationals zal daardoor kunnen toenemen, die dan weer op hun beurt Nederlandse bedrijven kunnen sluiten. Zalig zijn zij, die dit geloven en er ook nog voor stemmen.
Mijn moeder zaliger, heeft me zestig jaren geleden, ook geleerd dat in een democratie iedereen recht heeft op zijn eigen mening. Dat heeft het kabinet dus ook, ze mogen er best anders over denken dan ik. Maar moet ik daar belasting voor betalen? Het lijkt verdacht veel op het oude Sovjet Rusland of het huidige Cuba. Njet?

17-05-2005
Samen met mijn vriend Hayke ben ik op de Engelse les voor senioren (beginners). We hebben al een bladzijde vol.
Een bloemlezing:

The bad man had his breakfast.
De badman had zijn broek vast.

He had a carefull mother.
Hij had een kar vol modder.

What a life!
Wat een lijf!

He was brave in the war.
Hij was braaf in de war.

He had his troubles for his pains.
Hij had zijn druppels voor zijn pijns.

There was a lawyer in the room.
Er was een luier in de kamer.

The girl with the soft eyes.
De kerel met het softijs.

What do you mean?
Wat doe je, Mien?

Do you need a ticket, Jack?
Doe je niet een tikkie gek?

The play is not fair.
De plee is niet ver.

No parking here!
Niet het park in, heren!

She made the noise.
Ze meet de neus.

There is a long way.
Er is een long weg.

The pig stood right up in the brook.
Kun je nu zelf ...

15-05-2005
Gisteren belde ik mijn vriend Hayke op. Kreeg ik zijn vrouw aan de draad. ”Neen, ik kon Hayke nu niet spreken, die zat met zijn hoofd heel ergens anders.” Hayke had gisteren zijn gisteren niet. Was met zijn auto aangehouden en moest blazen. Pfft ...
Blazen is hier een heel gewone zaak. De politie heeft weinig te doen (dat is iets anders dan doet weinig) en maakt dan graag een praatje. Gezelligheid kent bij ons geen tijd, ook op straat niet. Nog voordat hij blies meldde Hayke dat hij alleen maar thee gedronken had. Nadat hij geblazen had zei de agent dat het wel met 2 kamille was.
Thee drinken zit bij Hayke in de familie. Zijn grootvader werd door de Duitsers ter dood veroordeeld en voordat de kogels verschoten werden vroegen ze hem wat zijn laatste wens was. ”Nou, hij wilde nog wel een kopje thee.”
”Met of zonder suiker?”, vroegen de booswichten.
”Mijn God”, zei Hay senior: ”Natuurlijk zonder suiker, jullie weten toch dat ik diabeet ben.”
Hayke kan ook heel filosofische uitspraken doen. Laatst vroeg hij mij of ik wist wat erger was dan een olifant in een porceleinwinkel. Ik had net op de TV die olifant in Thailand gezien die op zijn gemak door de plaatselijke Bijenkorf kuierde. Ik zei dat ik me niks erger dan dat kon voorstellen. ”Nou, een egel in een condoomfabriek is ook heel erg,” zei Hayke.
En of ik wist wat de hoogste straf voor bigamie is? Twee schoonmoeders dus.
Dan zou ik toch voor de stopkogel kiezen, denk ik.
De vrouw van Hayke kwam van de week een avond heel laat thuis en zei dat het haar speet, dat ze niet gekookt had. Dat kon helaas niet omdat ze in de schoonheidssalon geweest was. Hayke wilde wel weten waarom dat ze uberhaupt niet aan de beurt gekomen was.
Hayke zijn vrouw heeft zich deze week ook grondig door de huisarts laten onderzoeken. Ze heeft altijd wel iets en sukkelt met alles. Ze komt na een uurtje thuis en zegt tegen Hayke dat de huisarts een hypochondrie bij haar vastgesteld heeft. ”Heb ik toch altijd gezegd,” zei Hayke. ”Je stelt je maar wat aan.”
Hayke heeft me, toen ik hier kwam wonen, ook uitgelegd waarom de Maas de schoonste rivier van Nederland is. Ik wist niet dat zij iedere dag chemisch gereinigd werd. Dat doet een groot bedrijf hier in de buurt.
Hayke zijn vrouw las hem uit de krant voor dat de huwelijkszwendelaar die hen samengebracht had, vermoord is.
”Had ik al lang verwacht”, zei Hayke, ”maar mij kunnen ze niks maken. Ik heb een alibi, ik was met mijn vriend aan het toepen.”
Maar volgens mij hebben wij die avond niet getoept maar gepandoerd en ben ik nog springlevend. Onkruid vergaat niet!.


13-05-2005
Vorige week was hij eventjes hier. De vrijste man ter wereld, Sjors dubble Joe Boesj. Niet om ouwe koeien uit de sloot te halen, maar ik ben zo vrij om effu te vertellen dat we het geweten hebben. Van te voren, de hele regio in rep en roer, alle burgemeesters roerden hun trom, toen hij hier was - alles bevroren. Niks liep meer, alleen de ventilator op de wc. Daarna heibel tussen burgemeesters en met andere Pieten. Was het dat allemaal waard? Is onze vrijheid wel zo vrij, als ons vrij vertaald verteld wordt? Wellust, als je braaf in de rechte rechtse of linkse rij, of desnoods in het midden, meeloopt heb je niks te duchten. Dat is in de meeste dictaturen, met hun eenrichting verkeer, ook. Is onze vrijheid dan als Boesj in de buurt is een soort dictatuur? Eigenlijk wel, Ook Sjors mag geen onvertogen woord ter oor komen of een onwelvallig blik zien. Stel je voor, wat zou hij dan van ons denken? Wat zou hij nu van ons denken? Of denkt hij helemaal niet? Hij zei dat leiders soms moeten beslissen. Van leiders komen vaak veel lijders, weet ik zeker.
In mijn jeugd heb ik een jaar lang 's nachts in de schuilkelder gezeten omdat bommenwerpers in de lucht zaten. Wij waren niet dus niet vrij en wachten met smart op de bevrijding. Toen die kwam sliepen we weer in bed, met erg veel dank aan onze bevrijders.
60 Jaren vrijheid werd in de afgelopen week gevierd. Godju, lees ik in de krant dat Sjors dubble Joe regelmatig in zijn Witte Huis de trap af moet, de schuilkelder in omdat er iets in de lucht zit dat link kan worden. In principe is dus eigenlijk niet veel veranderd. Het leven is, ondanks al dat gelul, link gebleven. Of je nou in een democratie of een dictatuur woont, je loopt een bepaalde kans dat je wat in je nek krijgt dat geen vogelstront is.
Rijst bij mij de vraag, wat kwam Sjors hier dan doen. Kwam hij als aangever van onze Jan Peter? Kwam hij die een aanleiding brengen om een pleidooi voor een ”Ja” voor de Europese grondwet te houden? En als we ”Neen” zeggen worden we dan bezet? Hij heeft eerder al gedreigd hier binnen te vallen als we Amerikaanse militairen voor het International gerechtshof zouden dagvaarden.
Vrijheid en vrijheid, fijn is heel anders. Neen is neen, maar let op ... straks is het toch ””Ja” want de politiek neemt zich de vrijheid om de onvrijheid van het ”Neen” te veranderen in een vrij vertaald ”Ja”, mits ... want ... gegeven het feit ... omdat ... bla, bla bla.

12-05-2005
Mijn vriend Hayke is eigenlijk van de andere kant. Daar moet je dus helemaal niks bij denken, hier in ons dorp wonen veel mensen van de andere kant van de Maas. Elders in het land noemt men hen Belgen, heb ik ooit horen beweren. Aan Hayke hoor je niet dat hij een Belsj is. Hij spreekt, net als ik, de ”HAA” duidelijk uit als we een pilsje krijgen aangeboden.
Maar omdat Hayke van de andere kant is, is hij wel piot geweest. Ik was een gewone Hollandse dienstplichtige zonder uitzichten op vooruitzicht. Maar ik ben ook niet gedegradeerd. Ik ben in twee jaren tijd evenveel gebleven, dat vond menigeen een hele prestatie.
Straks is hier de Revuu. Hayke en ik spelen dan een heldenrol en die gaat zo.
Aan weerskanten van de blauw geschilderde Maas wordt er patroelje gelopen. Aan de ene kant schildert een Nederlandse zandhaas (ik), aan de andere kant schittert een Belgische piot (Hayke). Het is vroeg in de morgen en er hangt ook nog wat geschilderde mist boven het verschoten water. De Nederlandse soldaat (ik dus) vraagt zich af bij welk onderdeel de Belgische soldaat (Hayke dus) zal zitten. Hij wil het met gebaren aan de Belg vragen. Godju, dat is een klus ...
De Nederlander maakt een fladderend gebaar en roept: ”Zit je bij de luchtmacht?”
De Belg kijkt, maar geeft geen antwoord.
De Nederlander maakt een zwemmend gebaar en roept: ”Zit je bij de marine?”
De Belg kijkt weer, maar geeft geen antwoord.
De Nederlander denkt: ”Hij zit dus niet bij de luchmacht en niet bij de marine. Dan zit hij zeker bij de landmacht. Misschien is ie wel bij de stoottroepen.”
De Nederlander maakt het gebaar met een vinger in een gat en roept: ”Zit je bij de stoottroepen?”
De Belg kijkt, maar zwijgt.
”Misschien zit hij bij de verkenners.” De Nederlander maakt een gebaar van een verrekijker en roept: ”Zit je bij de verkenners?”
Dan gooit de Belg (schijthuis Hayke) zijn geweer op de grond en rent weg naar de kazerne. ”
Wat kom jij hier doen?” vraagt de commandant: ”Jij moet patrouille lopen bij de Maas.”
”Ik ben gek,” zegt Hayke dan, ”aan de overkant loopt een idiote Nederlander (ik) die zegt tegen mij: (vlieggebaar) als straks de mist gezakt is, (zwemgebaar) dan zwem ik naar de overkant, (vinger-in-gat-gebaar) en dan naai ik u (verrekijkergebaar) tot u zulke kleine ogen hebt.”
Dan gaat het gordijn dicht en gaan we samen ene grote vatten.

11-05-2005
Vroeger toen ik nog werkte had ik een zuchtende collega. Nee, hij had niks aan zijn ademhalingsorganen want hij rookte als een schoorsteen. Nee, hij was gewoon niet meester over zijn agenda. Hij had het druk, heel druk! Niemand begreep hoe druk hij het had, drukte hij zichzelf uit. Omdat hij het zo druk had kon hij natuurlijk geen enkele afspraak nakomen. Daarom voerde hij eigenlijk ook geen agenda, wat voor nut heeft het om iets op te schrijven als je toch weet dat je het niet kunt waarmaken?
Ik vergelijk hem vaak met onze huidige politici. Bemoeien zich met alles in de wereld, springen als een bok op iedere nieuwe haverkist die voorbij komt en zijn blind voor de problemen in eigen land waarvan ze ooit beloofd hebben dat die nu met voorrang aangepakt zullen worden. Ik weet het, niets is zo saai als het sleuren aan een ouwe koe, die al lang droog staat maar bij toeval in een natte sloot verzeld is. Nee, het is veel spannender om nieuwe kalveren bij de nog ontbrekende horens te vatten en de indruk te wekken druk voor het landsbelang in de weer te zijn.
Ik hoorde van iemand die hier bezig zou zijn een nieuwe satelietzender voor Iran op te zeten, die ze daar helemaal niet in de lucht willen hebben. Een soort Hollandse polder El Jazeera dus. Om het voor me zelf begrijpelijk te maken hou ik me dan voor omdat het is dat, hier zelfs geen onnozel kind meer in Sinterklaas gelooft (het suikerfeest de toekomst heeft) en dat daarom als - behoud van ons cultureel erfgoed, die Klaas dan geëxporteerd moet worden. Om dat project enige kans van slagen te geven ging die dame persoonlijk met haar Zwarte Pieten in Iran praten.
Hoewel die dame van afkomst zelf een Iraakse is kent ze de plaatselijke pappenheimers niet goed want ze had de visitekaartjes van alle Zwarte Pieten in haar bagage. Die zijn waarschijnlijk met een stiekem dankjewel door de stiekemerds van de Iraanse stiekeme dienst gecopieerd, vreest ze nu zelf.
Als je het mij op de man af vraagt, zeg ik dat het niet erg slim was van ons groene kamerlid. Kan zelfs aflopen tot dood door schuld, vrees ik.
Wat ik nog erger vind, is dat een man met een kaal hoofd, waarschijnlijk ook iemand met veel zorgen om zijn politieke agenda, gisteravond bij Barend en van Dorp op de TV dat dom gedrag zat goed te praten. Dom doorpraten tegen beter weten in. De befaamde Hollandse wereldpolitiek die straks onze belangen in het grote Europa zal veiligstellen. Te druk voor de problemen hier, te dom voor oplossingen elders.
Op 1 juni is en blijft het voor bij mij een dik ”NEEN!” Zucht ... ik heb immers geen agenda.

10-05-2005
Boesj kwam en ging, 10 miljoen euri foetsj aan beveiliging en aan andere flauwe kul voor een optreden van pakweg één uur? Erg hè? Kan nog erger. Precies over drie weken wordt van ons verwacht dat we als verstandige, vrijheidslievende democraten alsjeblief ”JA” zeggen. Anders ... breekt de pleuris uit, komt er oorlog, slaat heel Europa op termijn op tilt.
Moet ik dat geloven? Ik heb het probleem dat ik tamelijk ongelovig ben.
Wat heeft Europa mij tot nog toe gebracht?
Open grenzen! Daar weet ik alles van, kostte menigeen zijn baan. Engineers uit Polen waren een stuk goedkoper dan wij. Het was een win-win situatie zei mijn baas. Wij met een WW en een mooie aanvulling lekker een paar jaren eerder thuis. Hij met een lagere onkostenpost voor personeel. De belastingbetaler werd niks gevraagd, want hij moest het lappen. Alles met de zegeningen van onze regering, die vindt dat we langer moeten werken.
Om de Euro heb we ook, voorzover als ik me herinneren kan, niet gevraagd. Toch werden we ongevraagd op een nette manier besodemieterd. Het was maar voor zo'n 15% en ook niemand zou er schade van lijden. Moet ik dat geloven? Ik heb het probleem dat ik tamelijk ongelovig ben.
Europarlementariers proberen me aan het verstand te brengen dat ze minimaal 60 uren in de week voor me in de weer zijn. De goede niet te na gesproken maar ik weet zeker dat er veel te veel aan de diverse declareerstokken is blijven hangen. En waarom moet dat verhuiscircus tussen Brussel en Straatsburg steeds opnieuw weeer door de Europese belastingbetaler betaald worden. Geen normaal pratend mens kan een normaal denkend mens aan zijn verstand brengen dat dit het symbool van een verenigd Europa is. Weggegooid geld, honderd miljoen euri?
De nieuwe grondwet moet er komen omdat de oude niet deugt. In de nieuwe staat niks nieuws, zeggen mensen die de tijd en de moed hadden zich er in te verdiepen. Waarschijnlijk moet ik ”JA” tegen iets zeggen wat ik helemaal niet wil als ik het zou begrijpen.
Waarom begrijp ik het dan niet?
Omdat het met de bedoeling dat het niet begrepen zou worden, geschreven is. Niemand geeft graag toe dat hij te dom is om te begrijpen wat hij leest, was waarschijnlijk de achterliggende gedachte.
We kunnen met de uitleg nog alle kanten op, zeggen desgevraagd alle voor-politici.
We kunnen straks als Nederland geen kant meer op, zeggen andere slimme politici.
Ik voel me genaaid, ik ga zeker stemmen, maar wel TEGEN. Zeker is zeker.

09-05-2005
Hè, hè, hij is weer weg. Gone naar zijn vriend Vladimir in het Oosten, met de zegen en een stevige westenwind onzerzijds. Wat een vertoning, weet nog eigenlijk niet wat hij hier kwam doen. Dacht dat het was, wat sommigen zeiden, om te gedenken. Gedenken is altijd goed, maar gedenken moet je wel op gepaste wijze doen. Als je het doet als arrogante salesmanager is het vlug een zielige vertoning.
Sommige zeiden ook dat hij kwam om de Limburgse bevolking persoonlijk te bedanken voor de inmiddels al 60 jaren liefdevolle verzorging van de graven van onze gesneuvelde bevrijders. Echter dacht je? Geen enkele Limburgse verzorger op het podium. Alleen maar dure vreemdelingen, meestal in het gezelschap van een blonde dame, voor wat aanspraak denk ik. Want uit een speech van Jan Peter of Bush haal je weinig vrolijks. Het zijn de bekende mankende stokpaardjes die bestegen worden. Het is de vrijheid waar het om gaat, maar die door hun slap geleuter meteen in een verkeerd daglicht gezet wordt. Iedereen hier weet wat vrijheid is en wat haar waarde is. Over de manier waarop hebben we gelukkig ook nog onze eigen mening.
Als Bush of Jan Peter echt leiderschap getoond hadden zouden ze iets in onze Limburgse taal gezegd hebben. Een zinnetje maar, in de trant van Kennedy indertijd in Berlijn, toen die zei: ”Ich bin ein Berliner!” dan zouden onze harten in de mood van de freedom gekomen zijn. Nu niet. Nu bleef het een miezerig gedoe, veel dure kak ten bate van de VVV-doeleinden straks. De hotels in het Heuvelland zullen voorlopig wel druk bezet zijn. Dat is dus gedenken?
Het is bekend dat de president van de VS altijd zijn plofkoffertje bij zich heeft. Het einde van de wereld kan hij vanaf iedere plek in de wereld inluiden. Dat vond ik wel indrukwekkend vanmorgen, toen ik me dat realiseerde. Stel je voor , nee laat maar.
Des te lachwekkender vond ik het zwarte tasje van onze koningin. Ze schijnt er niet zonder te kunnen. Een hofdame ging bijna plat om het haar nog tijdig te kunnen aangeven, nadat ze een paar plooien glad gestreken had. Wat voor onmisbaars zou daar in zitten?
Weet je nog, heel lang geleden, dat leuke liedje? ”Annie, houw me tasje effu vass, want die gozer wil met mu danse... . Annie, houw me tasje effu vass, want die gozer wil met mu sjanse... ”.
Raar toch, om aan zo iets te denken tijdens het gedenken.

07-05-2005
We zijn voorplopig effu gereed, hier in ons ”Sjoerne Zuude”. Klaar komen, heb ik altijd een dubieuze uitdrukking gevonden. Slechte verstaanders hebben maar een half woord nodig en er is meteen een comprobleem. ”Vrijheid is het hoogste goed”, zei de kroonprins op 5 mei in Wageningen. Dus Zuid-Limburg is helemaal klaar voor het bezoek van Sjors bubbel Joe Boesj:
3 km Prikkeldraad bij Chateau St. Gerlach in Houthem, waar Bush dit weekeinde zijn intrek neemt.
Over een lengte van meer dan vijfhonderd meter grote schermen, die elk zicht op het hotel vanaf wegen in de buurt ontnemen. Ook zijn er politieposten ingericht.
In gevangenis Overmaze in Maastricht worden eventuele actievoerders en demonstranten opgesloten die zich niet aan de noodverordening houden, zei de Maastrichtse hoofdofficier van justitie J. van Eck. Hij benadrukte dat politie en justitie de noodverordening strikt zullen handhaven. Alle vijf betrokken gemeenten hebben een noodverordening afgekondigd die de bewegingsvrijheid van burgers verregaand beperkt. De verordeningen gingen vrijdagochtend om acht uur in.
Alle hotels in Zuid-Limburg zijn volgeboekt. Volgens Leers zijn er ruim 6000 bedden bezet, onder meer door Amerikaanse veiligheidsbeambten en journalisten. Taxibedrijven hebben versterking van bedrijven uit de rest van het land.
Korpschef W. Velings wilde niet zeggen hoeveel beveiligers Bush meeneemt. Duidelijk is dat het om vele honderden gaat, bevestigde een woordvoerder van de politie later. De Amerikaanse beveiligers hebben inmiddels een vergunning gekregen om ook in Limburg wapens te dragen, aldus Velings.
Misschien krijgen we nog een oorlogje, de cowboys tegen de boeven.
Margraten zet zondag veertig pendelbussen in om 10.000 bezoekers vanaf het gemeentehuis en de veiling naar de begraafplaats te brengen, zei burgemeester H. van Beers vrijdag.
Volgens Velings kost de hele operatie tussen de 1 en de 5 miljoen euro. Hij benadrukte net als Leers dat de Nederlandse overheid geen concessies aan de Amerikaanse beveiligers heeft gedaan. Aanvankelijk eisten de Amerikanen dat de A79 twee weken dicht moest, zei burgemeester Nuytens van Valkenburg. Dat is nu beperkt tot enkele uren.
Godju, ben ik nu achterlijk of is het helemaal klaar als ik zeg dat vrijheid het recht van de sterkste is?

06-05-2005
Bij nader inzien vind ik het toch maar een raar weekend. Gisteren bevrijdingsdag op Hemelvaartsdag, dus zondag, geen krant, voetbalkater, rappers die zogenaamd de een of ander blijde boodschap brachten. Godju, ik heb een heel andere smaak, ben meer van het fijnproevertype. Als ik van kabaal koppijn krijg is het ergerlijke overlast.
Dit is ook het weekend van de rommelmarkten. Iedereen die nog met oude rotzooi zit probeert nu zijn slag te slaan. Ongelooflijk om te zien wat mensen bewaren om te verkwanselen. Als je het naar het milieupark van de gemeente brengt moet je ervoor betalen. Op de rommelmarkt brengt het geld op. Wie is eigenlijk gek? Waarom houdt de gemeente niet iedere maand een rommelmarkt?
Ook nog even naar de TV gekeken. Defilé van echte oud gedienden in Wageningen. Moest vlug met een paar flinke slokken sterks, een paar dikke brokken weeks uit de keel wegspoelen - toen ik die oude kerels in rolstoelen en met krukken zag langstrekken. Sorry, heb nooit dankjewel tegen ze gezegd. Wat een contrast, die versleten sjokkende lijven in hun ouwe oufit, met die pas gepromoveerde paradeprins in zijn overvol sprookjesuniform. Zeker het was niet warm, maar voor dikke bruine, leren handschoenen vind ik het toch niet meteen de tijd van het jaar. Ze kwamen zo uit de doos, zag ik. Waren nog stijf van nieuwigheid. Morgen eens kijken op de rommelmarkt, misschien zijn ze dan al in de aanbieding.
En die platte pet, ik kwam er niet op uitgekeken. Zoveel goudbeslag, was echt een meesterstukje van een hoefsmid met de licentie van hofleverancier. Was zeker al om te het oefenen voor de echte kroon straks. Wie weet, niet? Wel! Wie de kroon past, heeft een goeie tandtechnicus.
Morgen is het dus ook maandag, maar overmorgen is het zaterdag. De tijd gaat vlug tegenwoordig. Militairen hebben drie kilometer prikkeldraad gelegd om het stulpje waar vriend Sjors dan een nachtje slaapt. 800 Amerikanen lopen hier rond om de business een boom te geven. 1600 Politieagenten zijn nodig (volgens de heer Remkens) om ons op enige afstand van onze beste vriend te houden. Awacstoestellen in de lucht, in Onderbanken waar die krengen gelegerd zijn kunnen ze dan weer hun oren dichthouden. The sound of freedom, you know! Minutenlang ben je dan verplicht je mond te houden. Je kunt zelfs geen telefoongesprek voeren. Lang leve de democratie, want ook in een oorverdovend lawaai mag je schrijven wat je niet zeggen kunt.

05-05-2005
Dit weekend wordt echt ouderwets. Niets gaat meer, niks kan zich nog roeren, iemand heeft bezoek van ver en niemand kan dan bezoek van dichtbij ontvangen. Onze Amerikaanse vriend, Sjors dubbel Joe, komt hier een nachtje slapen en gaat dan op het Amerikaanse soldatenkerkhof in Margraten zijn gevallen landgenoten herdenken. Daar is niks mis mee en ik denk dat we 60 jaren na de bevrijding best een dagje de klok mogen laten stilstaan. Er is immers geen luchtverkeer mogelijk, vliegveld Maastricht is gesloten omdat de ”Airforce One” er staat uit te blazen. Er rijden ook geen treinen tussen Maastricht en Sittard. Ik weet niet waarom, kan me slecht voorstellen dat Sjors nog een vrijvervoertje over heeft. De autoweg is ook afgesloten, alleen niet bijzonder leuk voor de vreemde chauffeur die van niets weet.
Met een dagje regionale stilstand moet te leven zijn. Als het goed weer is zelfs de beste smoes om op een terrasje te gaan zitten en naar de wijfiesapies te kijken. Als bejaarde is dat inmiddels wel link geworden. In onze democratie mag je wel ongeveer zeggen wat je denkt, maar je moet voorzichtig zijn met naar te kijken wat er te zien is. Goedgevulde dames schijnen daar een behoorlijke hekel aan te hebbu en alle ouwe loerlullen moeten binnenkort naar een soort galgenveld, hangplek noemen ze dat nu, heb ik gelezen. Wat we daar dan moeten laten gaan hangen is me ook niet duidelijk. Ik stel me voor dat we als praktijkoefeining langzaam geoefend worden in het zitten van de wachtkamer van ... Petrus.
Afgelopen met die lastige ouderenzorg en al dat duur gedoe van verwende grijsaarden, met rolators en rolstoelen karren over de stoep van het winkelcentrum, pikken de beste plekken aan het raam in, bestellen slecht een consumptie per uur maar gaan in die tijd wel drie keer naar de WC. Tel uit je winst als terrashouder. Vroeger ja, nog in de ouwe tijd van de gulden, toen maakten vele kleintjes nog een grote, maar nu - nu moet je in euro's kesjen.
Maarru stel nou eens. Die vlieger van Bush wil niet op, of de baan zit onder de modder, ... dan zitten wij wel effu met een kolossaal probleem opgescheept. Ik weet zeker, de koningin geeft hem geen lift naar haar thuis, die heeft niet op zo'n moeilijke eter gerekend, ennu ... dan zitten wij hier mooi, vies op de koffie met Sjors. Dan krijgt koffie verkeerd wel een erg wrange bijsmaak. Dan krijgen wij hier nog een dagje velddienst, schuttersputje graven, poepen boven een gat in de tuin, koffiewater koken in een oud soepblik.
Godju, als dat waar mag zijn, ik hang ook nog de vastelaovendsvlag uit. ”Welkom Sjors bij de Limburgers!” Ik tel tot tien, verstop je maar vlug en verroer je niet, anders ben je gezien.


04-05-2005
Regeren is vooruitzien, zeggen mensen die zeggen dat ze er verstand van hebben. Onze regeerders zeggen van zich zelf dat ze overal verstand van hebben want ze vragen ons niks. Slechts één keer in de vier jaren ons stemmetje, daarna is de stem des volks niet meer gevraagd, zelfs ongewenst. Alleen Jan Mulder kan regelmatig bij Barend en van Dorp, een algemeen, onaangenaam volksbevinden aan den hardhorende politicus slijten. Zucht ... dat zijn schijnbaar de spelregels van de schijndemocratie. Je mag wat zeggen, maar verder heeft je zegje geen zeggenschap.
Aldoende doende kregen we dus democratisch aangeboden een Betuwelijn, waarover straks overigens geen pot Betuwejam vervoerd zal worden. Een Hoge Snelheidslijn waarop de trein, omdat ons landje er te klein voor is, al moet gaan remmen zodra hij optrekt. In dank voor al die onnozelheid werden handig miljoenen Euri gefraudeerd omdat geen enkele politicus controle wilde of kon houden, of zijn zakjapanner te ingewikkeld vond.
Tussendoor werden nog voor wat slordige tientallen miljarden, een honderdtal nog niet bestaande straaljagers gekocht. We zijn als unieke Europeanen immers ook vriendjes van Amerika. Als bijzondere, ongevraagde toegift kregen we de Euro ook in de schoot geworpen. Niemand zou er op achteruitgaan. Na een maand Euroshoppen wist iedere omrekenende Nederlander al dat hij zwaar genaaid was. 't Was verbeelding, zat tussen de oren, zei een knipogende Zalm. Ik heb daarna altijd knipogende knippers gewantrouwd. Ik weet verdomd goed wat ik in de knip heb, ik wil altijd boter bij de vis en zalm wantrouw ik omdat die tegenwoordig vaak vol met antibiotica zit. Dat slaat mij op het lijf, zeker nu ik weet dat de Euro tien procent ten opzichte van de Duitse Mark verkwanseld is.
Shit, toen was de nationale geldkist ook plots leeg. Geen wonder na al dat gegooi met andermans belastinggeld. Geen nood ! Een nieuw kabinet van gloednieuwe waarden en normen werd in de aanbieding gedaan. Zorg, huisvesting, onderwijs, alles dat ooit sociaal was werd bestempeld als weggegooid geld en weggesaneerd. De VUT werd afgeschaft, de WW opgeblazen en de WAO leeggeblazen. De norm van de nieuwe waard was een oude liberale mythe: ”Van werken is nog nooit iemand dood gegaan ... !” Helaas, hier in Limburg liggen kerkhoven vol met mijnwerkers die aan stoflongen gestorven zijn. Iedereen wist het, alleen het kapitaal en de politiek ontkenden het. De geschiedenis zal waarschijnlijk weer op de een of andere manier herhaald worden. Dan zal de politiek zeggen, dat hadden we nooit kunnen weten. Natuurlijk niet, want ze willen nooit luisteren als er iets zinnigs gezegd wordt.
Het laatste neusje van de Zalm was dat de koningin, die een slordige 80 miljoen per jaar kost, op koninginnedag in commissie vertelde, zij heeft immers niks te zeggen, dat wij soberder moeten gaan leven. Soms, zoals nu, kom ik letters te kort op mijn qwerty toetsenbord.
Dus op 1 juni a.s. zeg ik ”NEEN”, ik heb mijn buik al meer dan vol van vaderlandse dovemansoren en eigenwijze wijsneuzen. Ik heb geen verdere behoefte aan ezelsoren en Groszmaulen, die straks zelfs geen goed Nederlands verstaan. In het grote Europa, wat God verhoede dat het er ooit kome, zal ik straks nog in een vreemde taal moeten protesteren tegen de een of ander waanzinnige richtlijn die er is omdat ze door de Hollandse politici niet tijdig gesnapt en gestopt is.

03-05-2005
Regeren is vooruitzien, zeggen mensen die zeggen dat ze er verstand van hebben. Nou dan moeten wij absoluut niet aan een Europese Grondwet beginnen. Waarom niet? Gewoon om de simpele reden dat wij geen politici hebben die vooruit kunnen zien. In het beste geval zitten wij opgescheept met een stelletje half blinden of sterk bijzienden. Het is een feit dat in bijna alle belangrijke Europese regelgeving tot nu toe onze regering en parlement alleen maar hebben uitgeblonken door onnozelheid en onvoldoende kennis van zaken. De diverse regeringen hebben afspraken gemaakt waarvan zij de gevolgen niet konden of wilden overzien. Het parlement idem dito heeft als controlerend orgaan, veel boter op zijn hoofd. En als nu de gevolgen van de dwingend opgele”gde afspraken zichtbaar worden is Brussel zogenaamd in last. Dan krijgt de Europese bureaucratie de schuld van de Hollandse onnozelheid.
Het gebeurde al bij de Europese mestwetgeving, geen enkele Nederlandse politicus durft aan een vaderlandse boer te vertellen dat hij gesnurkt heeft toen zijn belangen in het geding waren. Nee, hij wil zijn best doen om ze in Brussel van inzicht te doen veranderen.
Met de vogel- en habitatrichtlijn idem dito. Als ergens een salamander ontdekt wordt gaat de ontwikkeling van een industrieterrein meteen op de lange baan.
De laatste Hollandse snurker is de Europese milieurichtlijn voor fijnstof. Al jarenlang is de concentratie fijnstof in bijkans het hele land te groot. Nu kan dus praktisch niks meer, alles wat je doet doet nu eenmaal stof opwaaien. Iedereen kan dus met de Europese wet in de hand een nieuw groot project doen stopleggen, erger nog - ze mogen zelfs niet opgestart worden. En dat was wel niet de bedoeling, onze economie moest toch weer aantrekken?
Waar waren onze Nederlandse ministers en kamerleden in 1999 toen ze deze onmogelijke richtlijn goedkeurden?
Het zal ongetwijfeld zo'n vaart niet lopen? Brussel zal ons wel naar goed Hollands voorbeeld gedogen?
Dus op 1 juni as. ga ik sinds lang weer eens naar de stembus. Om TEGEN te stemmen. Ons Nederland hoeft namelijk niet aan de belangen van het grootkapitaal verkwanseld te worden. Die alleen maar met de Europese wet in de hand willen investeren in het meest rendabele buitenland, daar waar de lucht nog schoon is en de arbeidskrachten bijna voor niks voorhanden zijn.

01-05-2005
Regeren is vooruitzien, zeggen mensen die zeggen dat ze er verstand van hebben. Onder Paars was het pappen en nat houden, alle ondeugd kwam van kwaad tot veel erger. In het Nieuwe Waarden en Normen kabinet is alles alleen voor de vorm. De een is vandaag tegen en de ander weer voor. Morgen kan het omgekeerd zijn. Het lijkt nog het meest op gepingel en na een politieke dribbel is de bal effe uit. JP (die overigens aanleg tot corpulentie begint te vertonen) moet dan weer met een ingooi het spel doen hervatten. De oppositie rent vervolgens naar voren, zegt foei en nogmaals foei en legt 's avonds bij Nova uit dat de hele vertoning slechts een verschoning was van niet kunnen en onmacht.
Maarru, het tij gaat keren. De eerste uitzondering heeft zich al gemeld. Ambtenaren van de gemeente Maastricht zijn al bezig met het regelen van de nieuwjaarsborrel .... 2010. Als dat geen ver vooruit zien is, niet? Wel toch! Nog pikanter is dat die ”Zalig Nieuwjaar” tractatie moet plaatsvinden in een gebouw dat nog gebouwd moet worden. Godju, burgemeester Leers heeft wel een heel erge harde wind door de gemeentelijke slaapkamer laten gaan.
In ons ”Sjoene Zuudde” is overigens altijd veel onmogelijks mogelijk. Een boom in je tuin kappen bijvoorbeeld is bijna onmogelijk. Daar doet de gemeente onzettend moeilijk over. Je moet een soort referendum in je buurt houden. Dat duurt weken, soms wel maanden en kost je een schep geld. Ook als je het niet voor het opscheppen hebt. Zoals altijd heb je voor- en tegen kapstemmers. De voors dwingen je, desnoods met dwang van een schrijvende advocaat en dwingende argumenten te kappen, de tegens willen dat kost wat kost verhinderen bijvoorbeeld omdat er soms nog een zeldzame mus gesignaleerd wordt. Je slaapt er minimaal een paar weken niet van, hoe kun je de lieve vrede in de buurt bewaren?
Echter de gemeente Sittard-Geleen heeft daar allemaal geen moeite mee. Kappen zonder vergunning is lekker goedkoop, schiet lekker vlot op en niemand heeft er iets mee te maken. Kappen is hier ook vooruit zien, een ruimere blik op de bureaucratische gang van zaken scheppen.
Ik vraag me af of de bewuste kappen-bevelers soms op een studiereisje naar Moskou zijn geweest. Daar waren vroeger zulke toestanden heel normaal. Zouden de bolsjewieken van vroeger soms uitgeweken zijn naar de oevers van de Sittardse Keutelebeek?

home